Baba Olmaya Hazırlık

baba olmaya hazırlık

Bebeğimizin sağlıkla dünyaya gelmesini beklerken bu süreçte biz baba adayları neler yapabilir? Kendimizi baba olmaya nasıl hazırlayabiliriz? Nelere dikkat ederek eşimize yardımcı olabiliriz. Bu yazımın konusu bunlar.

Giriş bölümünü yazarken değiştirdiğim yerler oldu, dikkatimi çeken henüz gebeliğimizin 13. haftasında olmamıza rağmen çoğul konuşmaya alışmış olmam. Yukarıda bu yazımın konusu derken önce ‘bu yazımızın konusu’ yazmıştım (:

Eşimiz açısından bakarsak – özellikle de ilk çocuk için – gebeliğin ilk 3 ayı için en tripli dönem pardon en zor dönem olduğu söyleniyor (: Bu dönemi kazasız belasız atlattığım için kendimi çoook huzurlu hissediyorum. Gebelik sürecinde doktor randevularınıza eşinizle birlikte gidin. Bu hem eşinizi yalnız hissettirmeyecek hem de doktorun bilgilendirmesi / uyarıları için fazladan bir çift kulak olacaktır. Eğer bu blogu okuyorsanız ekstrem bir durum olmazsa zaten randevulara beraber gidiyorsunuzdur diye düşünüyorum. Biz bu haftaya kadar tüm randevulara birlikte gittik. İlk kalp atışını duyduğunuzda ağlarsanız şaşırmayın (:

Eşiniz bu dönemde kendine dikkat etmiyor olabilir, siz onu yönlendirin. Ne yemeli ne yememeli, nasıl dengeli beslenebilir araştırıp ona uyarılarda bulunun. Telefon, bilgisayar gibi teknolojik aletlerin başında çok zaman geçirirse uyarın. Şahsen ben bunu uyguluyorum, eşim farketmeden telefonla çok uğraşmış olabiliyor telefonu elinden alıyorum ya da biraz ara ver diyorum. Otururken telefon, tablet çok yakınındaysa alıp uzak bir köşeye koyuyorum.

Yukarıda da bahsettiğim gibi ilk üç ay en zor dönem. Bu üç ayı atlatınca işler biraz daha kolaylaşıyor. Bizde daha ilk haftada etkisini gösterdi. İlk üç aydaysanız eşinizin midesini bulandıracak şeyleri aza indirgeyin. Yumurta kokusu etkiliyorsa sabahları yumurta yemeyin mesela ya da dışarıda yiyebilirsiniz. Parfüm kokusu rahatsız ediyorsa yanında sıkmayın gibi örnekler çoğaltılabilir. Eşim ilk üç ay buzdolabının açamadı mesela. Bu dönemde mutfak benden soruldu (:

Doğum öncesi ile ilgili araştırma yapın. Sancılar ne zaman başlar, ne kadar süre sonra doğum gerçekleşir vs. Zaten doğumun nerede gerçekleşeceği bellidir, ne kadar sürede hastaneye ulaşacağınız vs. bilginiz dahilinde olsun. Doğuma yakın dönemde bebeğiniz için araba koltuğunuz hazır olsun – araba koltuğu arkaya dönük olmalı, daha çok zaman olmasına rağmen yeni öğrendiğim bir bilgi bu mesela. Doğuma yakın zamanda içerisinde pijama, bebek için gerekli malzemelerin vs. olduğu bir çanta hazır bulunsun. Bununla ilgili ayrı bir yazı hazırlarım diye düşünüyorum.

Baba olmak kolay değil, bunun bir de maddi boyutu var. Doğum masrafı haricinde alacağınız yeni eşyalar için (bebek arabası, park yatak, oto koltuğu, vs.) bir kenarda birikiminiz olsun. Bunun haricinde doğumdan sonra da evinizde yeni harcama kalemleri olacaktır. Bunlar her zaman aklınızın bir köşesinde bulunsun. Harcamalarınızı buna göre ayarlayın. Doğum öncesinde geliriniz ve gideriniz birbirine eşitse, doğum sonrasında giderinizi azaltmanız bazı lüks harcamaları kısmanız gerekecektir. Bunun doğumdan önce yapıp, doğumdan sonra kendinizi sıkmayın. Çünkü baba olmak bunu gerektirir (:

Doğumdan önce vakit buldukça uyuyun, sonrasında istediğiniz zaman uyuyamayabilirsiniz 🙁

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.