Bebeğimiz Sesleri Duyuyor

bebek ses

Bebeğiniz annesinin rahminde sesleri ne zaman duymaya başlıyor merak ediyor musunuz? Bebekler 16. haftadan itibaren sesleri duymaya başlıyorlar. Ana rahminde ‘amnion’ sıvısı içerisinde bulunan bebeğimiz bu sıvının dalgalar şeklinde ilettiği sesleri bu haftadan sonra dış kulak yoluyla beyne ileterek algılıyor.

Sesleri duymaya başlayan bebeğimiz ilk başlarda annenin kan dolaşımı, bağırsak ve karın seslerini duyuyor. Annenin kalp atışlarını da hissedebiliyor. Hatta şöyle bir durum var, doğumdan sonra ağlayan bebeği anne göğsüne bastırırsa karın içindeki seslere benzer ses duyduğu için bebek rahatlıyormuş.

19. ve 20. haftalarda dışarıdan gelen yüksek sesleri duyabilen bebeğimiz, 20. ve 21. haftalarda ise daha kısık sesleri duymaya başlıyor. Yani baba adayları olarak bizler sesimizi bu hafta duyurabileceğiz. Bu haftadan sonra bol bol bebeğimizle iletişim kuralım. En azından ben böyle yapacağım (ki şimdiden konuşuyorum ben). Ne demişler iyilik yap denize at 🙂 Ben deneyeyim de, duyar duymaz, tanır tanımaz o Ege’nin bileceği iş 🙂 Bebeğimizin kulakları 24. haftada son şeklini alıyor ve bu haftadan itibaren tüm sesleri duymaya başlıyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.