Bebek Odası Kurulumu

bebek odası

Uzun yaz tatilinin ardından dün tekrar yazmaya başlamıştım. Bugün de yine Youtube kanalıma eklediğim videolardan birisi ile ilgili yazacağım. Geçen hafta Ege’nin odasını genel hatlarıyla şekillendirdik. Odası için aldığımız dolapları kurarken ve eşyalarını yerleştirirken çektiğim videoları da Youtube’a ekledim.

Videoda da bahsettim, görüntüdeki oyun halısının yerine düz renk bir halı gelecek. Oyuncaklarını koyacağımız raf ise Ikea Kallax kitaplığı, bu daha önceden evde vardı ve yan çevirerek bu şekilde kullanmayı tercih ettik. Dolap olarak da yine Ikea’dan Stuva modelini aldık. Videoda gördüğünüz iki dolap, kapakları, rafları ve içerisindeki sepetle birlikte 700TL’ye civarında bir ücrete denek geldi. Aslında ilk başta fikrimiz gördüğünüz dolabın yarı boyutunu almaktı fakat Ikea’ya gittiğimizde bu boyut olanı alırsak daha uyguna geleceğini ve daha çok malzeme koyabileceğimizi farkettik. Ege kendi giyeceklerini seçecek yaşa geldiğinde askıyı boyunun yeteceği yüksekliğe alacağım (şu an ortada). Eğer yarı boyutunun setini yapsaydık 560TL gibi bir ücrete denk gelecekti. 2017 Eylül itibariyle fiyatlar bu şekilde. İleride bu seti yapmak isteyenler için dolabın malzemelerini yazayım. 2 adet iskelet, 1 adet kapak seti (çiftli satılıyor), 5 tane raf, 1 tane askı ve içerisine 1 tane sepet.

Yerde gördüğünüz Eva oyun matı 40TL, oyun halısı ise yine Ikea ve 25TL gibi bir ücreti var.

Oyuncak olarak Montessori‘ye uygun olması için tahta oyuncaklar tercih etmeyi planlıyoruz, o yüzden şimdilik kullanmayacak olsa da görsel olsun diye birkaç oyuncak aldık.

Duvar kitaplığı olarak da yine Ikea’dan Bekvam baharat rafı olarak geçen ve tanesi 23TL olan tahta raflardan 2 tane aldık. Boyutu ikişer çocuk kitabı koymak için ideal.

Videoda sipariş ettiğimiz yatak henüz gelmemişti. Geçici olarak bir minder koymuştuk. Daha sonrasında da sipariş ettiğimiz yatak geldi. Yatak olarak Pukka Bamboo Park Çocuk Yatağı seçtik. Yatağın da videosunu aşağı ekleyeceğim ama öncesinde önemli bir bilgi vermek istiyorum. Biz ilk başlarda visco yatak almayı düşünüyorduk fakat daha sonra yaptığımız araştırmalarda visco yatağın önerilmeyen bir yatak olduğunu okuduk. Amerikan Pediatri Akademisi yaptığı araştırmalarda visco yatakların bebeğinizin şeklini alarak omurga sistemine zarar verdiği sonucuna ulaşmış. Aynı zamanda yumuşak olması da yüzüstü yatmalarda nefes alamamasına neden olabilirmiş. Bu yüzden visco yatak almayı düşünenler varsa lütfen tekrar düşünsünler. Gördüğünüz gibi sadece şilte olacak bu arada, beşik ya da yatak olmayacak, Montessori‘ye uygun olarak yer yatağı kullanacağız.

Yatağın hemen yanında yer alan aynalar ise Ikea‘nın Lots ayna modeli. 30x30cm boyutundaki 4 tane aynanın fiyatı ise 35TL. Bebek odası ile ilgili olarak anlatacaklarım bu kadar. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.