Gebelik 20. Hafta

Gebelikte 20. haftaya geçen çarşamba günü adım attık ama yazıyı ancak şimdi yazabiliyorum. Geçen cumartesi doktorumuz Tahir Özgüder ile randevumuz vardı. İlk kez bebeğimizin renkli ultrason fotoğrafını aldık. Detaylı ultrason için 3 hafta daha beklememiz lazım, detaylı ultrason Mersin’e kalacak yani. Bu hafta son seminer haftamız cuma günü Mersin’e yola çıkacağız tatil için. Doktorumuz Ege’mizin yerinin ve amniyo sıvısının iyi olduğunu söyledi, dinlenerek rahat rahat gidin dedi. Geçen hafta gittiğimiz devlet hastanesindeki doktorumuz Koray Güneş Yücel de aynısını söylemişti. İçimiz rahat bir şekilde yola çıkacağız. Bu haftanın ultrason videosunu yazının sonuna ekliyorum, oradan izleyebilirsiniz.

gebelik 20 hafta
gebelik 20 hafta

Gelelim 20. hafta gelişmelerine;

  • Bu hafta bebeğimizin cildi kalınlaşıyor ve verniksin koruması altında katmanlar oluşturuyor. Bu katmanlar epidermis, dermis ve subkutis’miş.
  • Saçı ve tırnakları uzamaya devam ediyor. Bu hafta bebeğinizin ince kaşları, saçları ve gelişmiş bacakları ön planda (:
  • Geçen yazmıştım biz hareketleri hissetmeye başladık, bu haftalarda sizlerinde bebeğinizin hareketlerini hissetmeniz olası.

Bebeğimiz cumartesi günü (19w3d) 22cm boyunda ve 301 gram ağırlığındaydı. Bu haftanın ortalama boyutu olarak da bu bilgileri veriyorum (:

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.