Gebelikte 15. Hafta

gebelik 15. hafta

Bu hafta içerisinde cinsiyet yüksek ihtimalle belli oluyor. Hamileyken Tüketmeniz Gereken 9 Yiyecek yazımda da belirttiğim gibi bu cumartesi kontrolümüz var ve cinsiyet belli olabilir diye düşünüyoruz. Umutlanmamak lazım yine de.

Konumuza dönelim. Bu hafta 15. haftaya giriyoruz. Daha önce de belirtmiştim 14 hafta 0 gün(14h0g) 14h1g olduğu zaman dilimi 15. hafta olarak geçiyor. Bu hafta için anne adayının ellerinde ve ayaklarında ödem oluşabilir deniyor, bizde şimdilik böyle bir durum yok umarım olmaz da.

Yine anne adayında mide yanması, gaz ve hazımsızlık olabilir.

gebelik 15. hafta
gebelik 15. hafta

Bebeğiniz bu hafta içerisinde ortalama 10 cm ve 70 gram civarındadır. Bebeğiniz kaşlarında ve kafa derisi üzerinde tüyler çıkmaya başlıyor. Ayrıca saç rengi koyu olacaksa saç folikülleri bu rengi veren pigmenti üretmeye başlayabilir.

Bebeğinizin gözleri ve kulakları normal göz ve kulağa benzeyen şeklini alıyor bu hafta. Kulakları son şeklini alsa da yeri henüz biraz daha aşağıdadır. İskelet sistemini oluşturan kemik ve kemik ilikleri bu hafta gelişimine devam ediyor. Kas gelişimi de devam eden bebeğiniz haftanın sonunda yumruk hareketi yapabilecektir.

Bu haftanın bilgileri bu şekilde. Aslında birçok bilgi mevcut her hafta ile ilgili ama çok gereksiz olanları (bana göre) yazmadım. Şimdilik bu kadar, bir başka yazıda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.