Gebelikte 16. Hafta

gebelik 16 hafta

15. hafta ultrason videosunu eklediğim zaman aslında 16. haftaya geçmiştik. Daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi çarşamba günleri hafta geçişimiz. Şu anda bebeğimizin gebelik yaşı 15w3d (15 hafta 3 gün).

Gelelim bebeğimizin durumuna. Bebekler için bu haftada 85 gram civarı deniyor ama bizimki 14w3d iken (geçen kontrolde) 95 gram gelmişti. Bu hafta bebeğinizin el kol boyları orantılanıyor ve bacaklar kollara göre daha uzun bir boyuta ulaşıyor. Kasları güçlenen bebeğiniz kafasını ve boynunu eğik konumdan dik konuma getirmeye çalışır.

Bebeğiniz bu haftada duygu barındırmadan refleks olarak göz kırpabilir, ayrıca anne adayı hissetmese de hıçkırabilir. Vücut tüyleri (lanuga) bebeğinizin kafasını kaplar. El parmaklarındaki tırnaklar da oluşuyor bu hafta.

Anne adayları için bu dönemde bebeğin hareketlerini hissedebilir deniyor ama ilk hamilelikse hissetmeyebilir diye belirtiliyor. Erengül henüz bir şey hissetmedi, bekliyoruz. Bu haftadan itibaren (ki öncesinde de dikkat ediyorduk biz) anne adayının sırt üstü ve yüz üstü yatmaması gerekiyor. Gerekli kan akışını düzenleme vs. için annenin sola yatması öneriliyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.