Gebelikte 17. Hafta

gebelikte 17 hafta

Çarşamba günü ile birlikte 17. haftaya giriş yapmış bulunuyoruz. Yarın ya da cuma günü ilçe devlet hastanesine gidip bebeğimize şöyle bir bakalım diyoruz. Hem herhangi bir sıkıntı olmadığından emin olmak için hem de boy kilo normal mi öğrenmek için gideceğiz. Gelelim 17. hafta durumlarına.

Bebeğiniz ne kadar büyüdü?

Her yerde farklı bilgi var bu konuda 🙂 Gerçekten internetten bakınca çok kafa karıştırıyor. Ultrasonda baktırınca bizimkinin boyutlarını yazarım yarın da cuma günü. Bu haftanın sonunda 15-18 cm diyorlar, ağırlık da 180-200 gram arası. Takip ettiğim hamilelik uygulamasında ise 14 cm, 169 gram civarı yazıyordu (inç ve ons birimlerini çevirerek yazdım).

Bebeğinizin kıkırdak dokusu artık bildiğimiz kemiğe dönüşüyor ve etrafına et ve yağ ekleniyor. 17. haftada göbek bağı da daha güçleniyor ve kalınlaşıyor.

Bebeğinizin işitme duyusu gelişiyor.

Ciğerleri sıvıyı ‘nefes’ gibi alıp veriyor.

Annem annem sen ne durumdasın?

Anne adayı bu hafta hormonlardan kaynaklı garip rüyalar görebilirmiş, benden söylemesi. Bebek büyüdüğü için vücutta kaşıntı da olabilir, çare kremler. Bu zamana kadar olan kilo artışı hızlanacaktır, bebeğiniz büyüyor paniğe gerek yok.

Anne adayı karında oluşabilecek çatlakların önüne geçmek için bol bol sıvı tüketmeli ve kilo alımına dikkat etmeli. Ayrıca çatlak önleyici krem de kullanılabilir (doktor önerisinde).

Ayrıca herhangi bir risk durumu varsa, ikili tarama testi sonucu riskli ise bu haftalarda (16 – 20 hafta arası) amniyosentez yapılıyor.

Bebeğinizin hareketlerini henüz hissetmediyseniz anne bu hafta hissedebilir. Eğer hissetmezse -ki ilk hamilelikse yüksek bir oranda hissetmez- telaş yapmayın, 21. haftaya kadar vakit var. Her hamilelik aynı değildir unutmayın. Ayşe şu hafta bunu hissetmiş, Fatma bunu şu haftada atlatmış takılmayın. Baba adayları olarak bizler de anneyi rahatlatalım bu arada.

Baba adayı ne yapmalı?

Konuşalım beyler. Bebeğinizle konuşun, iletişim kurun. Duyar duymaz onun bileceği iş 🙂

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.