Hamileyken Tüketmeniz Gereken 9 Yiyecek

Merhaba, 15. haftaya yaklaşıyoruz. Bu hafta sonu kontrolümüz var. Belki de bebeğimizin cinsiyeti belli olacak. Ege mi Naz mı göreceğiz (: Dünkü yazımda kullandığımız hamilelik takip programlarını yazmıştım. Benim kullandığım programda böyle bir yazı vardı ve ben de Türkçe olarak çevirmek istedim. Hamileyken eşinizin (baba blogu yazdığım için erkekler okuyordur diyorum ama daha çok kadınlar takip ediyor) tüketmesi gereken 9 tane gıdadan yazımda bahsedeceğim.

Lafı fazla uzatmadan neler tüketmek gerekiyor, en faydalı besinleri yazıyorum.

1 – Yağsız Et

yağsız et
yağsız et

Protein içerisindeki aminoasitler sizin ve bebeğinizin hücrelerindeki yapı taşlarını oluşturuyor. Yüksek proteinli gıdalar kan şekerinizi dengede tuttuğundan dolayı günde 3 kez 75 gram’dan protein tüketmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz. Bu durumda yağsız et çok iyi bir seçenek, ayrıca demir katkısını da yadsımayalım. Et yemiyorsanız vejeteryanlar için karşılığını bulup mutlaka tüketmeye bakın.

2 – Mercimek

mercimek
mercimek

Hamile kadınlar için çok önemli olan B vitamini (folik asit olarak da alınır) için biçilmiş kaftan mercimektir. Folik asit bebeğinizin beynini ve sinir sistemini oluşturmak için hayati önem taşır ve mercimek B6 vitamini, protein ve demir içermektedir. Mercimek sevmiyorsanız yerine ıspanak tüketebilirsiniz. Ispanak da Vitamin A, folik asit, demir ve kalsiyum açısından zengin.

3 – Yogurt

yogurt
yogurt

Bebeğinizin büyüyen kemikleri için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Ayrıca sizin de gücünüzü artırmak ve kas-sinirlerinizin düzgün işlev görebilmesi için de kalsiyuma ihtiyacınız var. Süt gibi yoğurt da bu ihtiyacınızı karşılar, ayrıca yoğurt da protein ve folik asit de mevcuttur. Bol bol tüketiniz.

4 – Avokado

avokado
avokado

Avokado potasyum, folik asit, C vitamini ve B6 vitamini (bebeğinizin dokusunun ve beyninin gelişmesine yardımcı olur, ayrıca sabah bulantısını hafifletir) içeriyor. Tat konusunda bir şey diyemeyeceğim çünkü ben sevmiyorum (: İnternetten araştırırsanız çeşitli tariflere ulaşıp rahat rahat tüketebilirsiniz. Bir örnek : Avokadolu Soğan Halkası

Not : Avokado yağlıdır, bu yüzden kalori konusunda faydalıdır diyemeyeceğim. Aşırı kilo problemini göz önünde bulundurarak tüketiniz.

5 – Yulaf

yulaf
yulaf

Yulaf B vitamini, demir ve çeşitli mineraller içeren bir gıda ürünü. Kahvaltıda sütle birlikte tüketebileceğiniz gibi keklere, kurabiyelere de ekleyebilirsiniz.

6 – Kuruyemiş

kuru yemiş
kuru yemiş

Fındık fıstık gibi kuruyemişler bakır, manganez, magnezyum, selenyum, çinko, potasyum ve hatta kalsiyum gibi mineralleri ve E vitamini içerirler. Atıştırmalık olarak bunları tüketebilirsiniz. Yağlı olduğu için çok aşırıya kaçmayın ve tuzla kavrulmuş olanları yerine çiğ olanlarını tercih edin.

7 – Havuç ve Kırmızı Biber

kırmızı biber ve havuç
kırmızı biber ve havuç

Havuç ve kırmızı biber beta karoten içerir, vücudumuz da bunu A vitaminine çevirir. Bu da bebeğinizin gözlerinin, cildinin, kemiklerinin ve organlarının gelişimi için önemlidir. Ayrıca B6 ve C vitamini de içeriyor.

8 – Mango

mango
mango

A ve C vitamini içeren mango tat olarak da rahat tüketilebilecek bir meyve. Sebzelerden sıkıldıysanız çare mango (: Tabi ülkemizde (özellikle küçük şehirler ve ilçelerde) bulması biraz zor olabilir. Muz gibi mango da magnezyum kaynağıdır ve bacak krampı gibi durumlarda da rahatlatıcı etkisi mevcut. Eşinize mango alarak onu şımartın (:

9 – Su

su
su

Yiyecek değil ama bulmacaların başlıca içeceği olan suyu unutmamak gerekir. Suyun size ve bebeğinize birçok faydası var. Yeni hücreler kurmak, besin maddeleri vermek, toksinler atmak ve bunun gibi birçok fayda. Ayrıca tokluk hissi de yaratıyor. Su içmek baba adayları için de çok faydalı unutmayın, en az 2 litre su içmeyi unutmayın.

Son olarak normal kilo ile hamileliğe başladıysanız ilk trimester döneminde ekstra kalori almanıza gerek yok, ikinci trimester günlük ekstra 300 kalori, üçüncü trimesterde ise günlük 500 ekstra kalori almaya çalışın. Gebelik kilosuna dikkat ederseniz çocuğunuzun daha büyük ya da küçük doğum riskini de azaltmış olursunuz. Takipte kalınız (:

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.