İkili Tarama Testi Sonucu

İlk yazımda ikili tarama testi yaptırdığımızdan ve ikili tarama testinin ne olduğundan bahsetmiştim. İlçemizde ikili tarama testi için alınan kar örnekleri İzmir merkeze gidiyor ve oradan sonuçlar tekrar buraya geliyor. Bu yüzden bu süreç uzun sürüyor diye belirtmiştim.

Bugün uyandığımda okula gitmeden önce bir hastaneye gidelim bakalım sonuç gelmiş mi dedim. Aslında sonuç gelirse haber veririz demişlerdi ama devlet işi sallamalı olabilir dedim ve gittim. İyiki de gitmişim, danışmaya sordum ve sonucun geldiğini söyledi.

Sonucu almak için doktorun odasına gittim. Sonucu verdi ve testin temiz çıktığını söyledi. Bu testin sonucu iyi olduğu için üçlü ve dörtlü tarama testleri yaptırmaya gerek olmadığını da belirtti. ‘İkili tarama testi sonucu daha güvenilir zaten‘ gibi bir şey de söyledi ama ben o bölümde kopmuşum tam hatırlayamıyorum. Sonucun iyi çıkması tabi ki sevindirici bir durum.

Hazır bu yazıyı yazmışken ekleyeyim. Testin sonucu olumlu çıkmayabilirdi. Bu gibi durumlarda da test sonucu riskli diye bebeğinizin sağlıksız doğması, down sendromlu doğması kesin değil. Bunda da belirli bir oran var. Tam olarak hatırlayamıyorum. Bu ihtimal bile olsa insanları üçlü ve dörtlü tarama testlerine yönlendiriyorlar. Zaten zor zamanlar geçiren anne adayları bir de bu ihtimale yoğunlaşıp kendini iyice strese sokuyorlar. En güzeli ikili tarama testini bile yaptırmamak aslında ama ister istemez yaptırıyorsun. Allah korusun ama test sonuçları olumsuz da çıksa bunların hepsi yine de ihtimal oluyor ve insan bu durumda gebeliği sonlandırabilir mi bundan emin değilim.

Bu arada sonucu İzmir’deki doktorumuz Tahir Bey sonuç çıkınca yollayın demişti. Sonucu ona da yolladık ve o da herhangi bir sıkıntı olmadığını söyledi.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.