Tatlı Bir Heyecan

baba olmak

Merhaba ben Uğur, blog adresinden de anlayacağınız gibi baba olmayı bekliyorum. Bu blogda bebeğimizi beklerken ve inşallah doğumundan sonra yaşadıklarımızı, neler aldığımızı, hangi eğitimi nasıl verdiğimizi anlatmayı planlıyorum.

Eşim ve ben, bilgisayar ve okul öncesi öğretmenleriyiz. Çocuğumuzu kucağımıza aldığımızdan itibaren elimizden geldiğince Montessori‘ye bağlı kalarak yetiştirmek istiyoruz. Tabii bunlar hep planlarımız. Ne kadar başarılı olacağımızı ya da hedeflerimize ne kadar ulaşacağımızı bu blog gösterecek.

Eşim şu an hamileliğinin 13. haftasında. Nasip olursa Ekim sonu, Kasım başı gibi çocuğumuzu kucağımıza alacağız. Henüz bebeğimizin cinsiyeti belli olmadı. 2 hafta sonra kontrolümüz var, o zaman belli olur diye düşünüyoruz. Bu bizim ilk çocuğumuz olacak, daha önce yaşadığımız 1-2 tatsız olay oldu (düşük, dış gebelik vs.), bu yüzden bayağı temkinliyiz.

Hamileliğin 12. haftasında yani geçen hafta ikili tarama testi yaptırdık. İngilizcesi ‘double screening test’ olan ikili test gebeliğin erken haftalarında down sendromu riskini ölçmektedir. Biz ilçe devlet hastanesinde yaptırdık bu testi. Test sonucu için merkeze yollandığından dolayı sonucu test yapıldıktan 2-3 hafta sonra alacağız. Bu test yapılırken (kan alınıyor) aynı zamanda ultrason ile bebeğinizin ense arkasındaki sıvı kısmın kalınlığı da ölçülüyor. Bizimkinin ensesindeki sıvı kısmın kalınlığı 0.9mm çıktı. Bu iyi bir haber. Riskli olan kalınlık 3.0mm’den itibaren başlandığı söyleniyor. Tabi bunlar doğum öncesi anne baba adaylarında ister istemez stres oluşturuyor. Sizler de içinizi ferah tutun, sağlıklı bebeklerimizi kucaklarımıza alacağız inşallah.

13. haftada eşiniz ve bebeğiniz

13. haftada bebeğinizin kulakları ve gözleri belirgin hale geliyor. Gelişen gözlerini korumak adına 30. haftaya kadar gözlerini kapalı tutacaktır. Kol ve bacaklarında, başının etrafında dokular oluşmaktadır. Bu dokular ileride kemiğe dönüşecek olan dokulardır. Bebeğinizi net görebilseniz mink mink kaburgalarını görebilirsiniz (:

Bu dönemde bebeğiniz hareketlenmeye başlıyor. Kollarını bükebiliyor mesela, siz hissetmesenizde tekme atabiliyor. Tekmeyi hissetmek için biraz daha güçlenmesini bekleyin. Bu haftada emme işlemini yapamasa da bebeğiniz baş parmağını ağzına götürebilir.

Eşiniz içinse ilk 3 aya göre durum biraz daha iyi. Hem düşük oranının daha yüksek olduğu ilk 3 ayı atlatmanın verdiği rahatlık hem de azalan yorgunluk ve bulantının sayesinde güzel zamanlarınızdasınız. Doktorunuz herhangi bir uyarıda bulunmadıysa bu dönemim keyfini çıkartmaya bakın. Küçük geziler yapabilirsiniz.

Hem gebeliğin erken döneminde olmamızdan dolayı hem de doğru seçimler yapabilmek adına alışverişlere hamileliğin son dönemlerine doğru başlamayı planlıyoruz. Bu süreçte yaptığım araştırmaları, okuduğum kitapları blogumdan paylaşmayı düşünüyorum. Takip etmek için ‘bebekbabacom’ kullanıcı adıyla aratarak instagram, facebook ve twitter’dan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.